Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

Puremax Dawid Nykowski

Skulsk

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Mycie elewacji

Autor: Puremax Dawid Nykowski, publikacja: 2019-02-14

Czysta elewacja to nie tylko aspekt wizualny czy estetyczny. Czysta powierzchnia sprawia, że dochodzi do wolniejszego zużycia materiału, erozji, mikropęknięć czy wykwitu alg. Możliwość dodatkowej impregnacji sprawia, że jeszcze bardziej wydłużamy czas do nagromadzania się ponownych zabrudzeń. Więc jak to zrobić i czy warto?

Zdjęcie nr 1

Dostępnych jest wiele urządzeń do czyszczenia elewacji: myjka zimnowodna, myjka gorąco wodna, systemy czyszczenia niskociśnieniowego, urządzenia czyszczące wodą demineralizowaną i inne. Każde rozwiązanie posiada plusy, jak i minusy. Dodatkowo istnieje możliwość doboru z bardzo obszernej listy środków chemicznych czyszczących i impregnujących.

Jak to zrobić?

Przed przystąpieniem do prac należy zidentyfikować główny stopień zabrudzeń. Czy są to zabrudzenia organiczne czy chemiczne. Kolejnym krokiem jest dobór odpowiedniego sprzętu i w razie potrzeby środków chemicznych. Warto na samym początku zdecydować czy po dokładnym czyszczeniu nakładana będzie powłoka impregnacyjna. Jeśli już wiemy, jakim sprzętem będziemy pracować oraz jakich środków chemicznych będziemy używać, warto wykonać czyszczenie próbne na wydzielonej powierzchni. Da nam to 100% pewność, że technika, na którą się zdecydowaliśmy, jest najodpowiedniejsza. Niezależnie od rodzaju materiału, z jakiego wykonana jest elewacja, w przypadku silnych zabrudzeń dobrym środkiem czyszczącym jest gorąca woda pod ciśnieniem. Jeśli nagromadzony brud jest mocno utwardzony, zalecamy użycie odpowiednio dobranej chemii penetrująco-czyszczącej.

Skorzystanie z usług profesjonalnej firmy to najlepszy wybór z kilku powodów:

  • specjalistyczny sprzęt,
  • doświadczenie,
  • możliwość zamówienia bezpłatnej powierzchni próbnej,
  • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej za szkody,
  • pisemna gwarancja na wykonaną usługę.

Istotne jest także materiałoznawstwo. Wiedza na temat materiału, z jakiego wykonana jest elewacja lub powierzchnia, którą chcemy wyczyścić, jest bardzo istotna, ponieważ na jej podstawie łatwo dobierzemy odpowiedni sprzęt i środki chemiczne bez obawy uszkodzenia lub zniszczenia. Pierwsza rzecz, którą należy ocenić, to nasiąkliwość tynku. Tynk nasiąkliwy lub niezabezpieczony jest trudny w utrzymaniu czystości. Opady deszczu zamiast zmywać zabrudzenia sprawiają, że brud i woda zatrzymują się na elewacji i penetrują ją. Następnie trzeba ocenić, z jakiego materiału jest wykonana fasada. Tynki mineralne są najbardziej podatne na przywieranie zabrudzeń i porost glonami oraz mchem. Sprawa wygląda inaczej np. w przypadku tynków polimerowych. Zawierają one w swoim składzie środki chroniące przed zanieczyszczeniami, w tym glonami i mchem. Ważne jest także oszacowanie warunków atmosferycznych. Mycie elewacji gorącą wodą poniżej 5 stopni Celsjusza na zewnątrz może powodować miejscowe lub całkowite odparzenia tynku. Poza tym jest wiele więcej niezbędnych informacji, które należy uwzględnić podczas wykonywania prac.

Dlaczego?

Brud niszczy powierzchnię, na której się osadza. Jest to szczególnie istotne przy czyszczeniu elewacji z tynku ozdobnego. Dlaczego? Ponieważ taki rodzaj elewacji jest mocno porowaty. W mikroszczelinach jest sprzyjające środowisko do gromadzenia się brudu i tworzenia wykwitów solnych, grzybów, alg czy mchu. Niszczą one elewację, sprawiają, że wilgoć wolniej odparowuje i przedostaje się do wnętrza budynku. Bardzo często już w chwili tynkowania domu dochodzi do zaniedbań. Nakładanie tynku niezgodnie z zaleceniami producenta może powodować mikrorysy na strukturze. Jest to bardzo częste zjawisko, które w perspektywie lat znacznie osłabia kondycję podłoża. Regularne czyszczenie elewacji wraz z zabezpieczeniem powierzchni jest o wiele mniej kosztowne niż gruntowny remont całej powierzchni. Uśredniając ceny rynkowe usług doczyszczania i usług związanych z remontem elewacji, wychodzi, że jednorazowe czyszczenie jest od 5 do 10 razy tańsze w porównaniu do remontu (w przypadku elewacji z tynkiem ozdobnym) oraz od 10 do 20 razy tańsze w przypadku hal blaszanych. Idealnym rozwiązaniem jest końcowe zabezpieczenie powierzchni odpowiednim środkiem impregnującym, którego najważniejsze zalety to:

  • zabezpiecza powierzchnie przed wnikaniem wody i zanieczyszczeń,
  • chroni przed powstawaniem plam i wykwitów,
  • zabezpiecza przed porastaniem glonami, mchem i grzybami,
  • zwiększa odporność na zabrudzenia.

Nie wspominamy o walorach estetycznych, ponieważ jest to oczywiste. Budynek to wizytówka. Wizytówka firmy lub osoby prywatnej. Uważamy, że okresowe czyszczenie jest bardzo ważne i w perspektywie czasu tańsze niż generalny remont.


Opracował:
Dawid Nykowski
Puremax

Mycie elewacji - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 48 141 Specjalistów od Mycia Elewacji najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych: